23/09/2021

Najlepsza deska na podłogę. Sprawdź, co polecamy!

Jednym z najlepszych materiałów na podłogę jest drewno. Drewniane deski są ekologiczne, trwałe, zachwycają pięknymi dekorami. Do tego świetnie izolują od chłodu ziemi – z przyjemnością będziesz chodzić po nich boso. Aby jednak podłoże było funkcjonalne, ważne są gatunek drewna, jego jakość, sposób wykończenia. Spośród wielu marek ulubieńcem projektantów wnętrz niezmiennie pozostają dębowe podłogi od PANMAR Wood. Dlaczego warto postawić właśnie na dąb? Podpowiadają eksperci z Dekores – sprawdź!

Na co zwracać uwagę podczas wyboru deski na podłogę?

Projektanci często wskazują, że dla drewna nie ma wnętrz zakazanych. Trudno się z tym nie zgodzić. Trzeba jednak pamiętać, że rodzajów drewna jest wiele. Gatunek, jakość, sposób wykończenia powierzchni desek – to wszystko ma znaczenie. Przykładowo na kuchenne blaty świetnie nadają się płyty bukowe albo orzechowe, z kolei już na podłodze lepiej sprawdzi się jesion lub dąb. Jak więc dobrze wybrać deskę podłogową na lata?

Jaki gatunek drewna najlepiej wybrać na podłogę?

Wykończenie podłoża musi być funkcjonalne, czyli mocne, odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Szukaj więc twardych gatunków drewna. Z rodzimych odmian najlepiej pod tym kątem wypada dąb. Dębowe deski podłogowe PANMAR Wood – zarówno lite, jak i warstwowe – zdają egzamin nawet w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, np. w przedpokoju, salonie czy w kuchni. Dębina dobrze reaguje także na zmiany wilgotności i temperatury. W tej konkurencji może mierzyć się nawet z niektórymi gatunkami egzotycznymi.

Podłoga z litego drewna czy warstwowa – co jest lepsze?

To zależy. Deski lite to takie, które wykonane są w całości z jednego kawałka drewna, natomiast te warstwowe składają się z kilku warstw, zazwyczaj z dwóch lub trzech. Górna to drewno dębowe, z kolei dolna to wysokogatunkowa sklejka. Każde z rozwiązań ma swoje plusy. Lite drewno jest materiałem w 100% naturalnym, ciepłym w dotyku, świetnie izoluje od ziemi. To dobry wybór do pomieszczeń o w miarę stabilnej temperaturze i poziomie wilgotności. Z kolei podłogi dębowe warstwowe dobrze reagują na zmiany warunków zewnętrznych. Właśnie dlatego poleca się je na ogrzewanie podłogowe.

Pod kątem samej wytrzymałości deski warstwowe PANMAR dorównują tym z litego drewna. Oba warianty są odporne na ścieranie, zarysowania, wgniecenia. W razie potrzeby ich powierzchnię możesz także wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie.

Jaka deska sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym?

Tutaj z kolei wszystko zależy głównie od tego, jak dużo ciepła chcesz czuć pod stopami. Drewno dębowe ma niski współczynnik skurczu. W praktyce oznacza to, że w bardzo niewielkim stopniu rozszerza się i kurczy pod wpływem wahań temperatury/wilgotności w pomieszczeniu. Jak najbardziej można więc montować je na systemach grzewczych.

Uważa się, że na ogrzewaniu podłogowym deska warstwowa jest lepszym wyborem, ponieważ dzięki swojej konstrukcji kumuluje ciepło i dobrze je przewodzi. W strukturze takiej podłogi powstają też mniejsze naprężenia, dzięki czemu jest ona mniej podatna na spękania, powstawanie szczelin. Z kolei już w pomieszczeniach bez instalacji grzewczej z powodzeniem możesz wykorzystać deski lite.

Jak dopasować deskę podłogową do stylu wnętrza?

Drewniane podłogi dębowe od PANMAR Wood dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. W kolekcjach tej marki znajdziesz deski w wielu dekorach, wybarwieniach i strukturach zewnętrznych. Obok tych o naturalnie nieregularnej fakturze – z wyraźnie widocznymi sękami, słojami – dostępne są takie, gdzie rysunek usłojenia jest delikatniejszy. Dekor deski podłogowej możesz na przykład dopasować do stylu okien, drzwi, charakteru mebli albo wręcz przeciwnie – zagrać kontrastem. To już zależy wyłącznie od Ciebie i od tego, co Ci się podoba. Różne odcienie i faktury drewna zestawione obok siebie prezentują się świetnie w nowoczesnych aranżacjach.

Zaaranżuj swoje wnętrze z Dekores!

Drewniane podłogi lite i warstwowe, a także płyty bukowe, orzechowe i dębowe od PANMAR Wood znajdziesz w Dekores. Sprawdź też inspirujące kolekcje materiałów do wnętrz marek ABET Laminati, KRION oraz AGT. Masz dodatkowe pytania? Napisz i skorzystaj z naszych usług – pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązania do Twojego mieszkania!