09/03/2021

Jak stworzyć idealną garderobę?

Starannie ułożony rząd butów, kolorystycznie poukładane bluzki i posegregowane paski – tak powinna wyglądać w ogromnym skrócie garderoba, czyli marzenie każdej kobiety i niejednego perfekcjonisty. To przestrzeń pełna elementów funkcjonalnych i ułatwiających organizację odzieżowego chaosu. Tylko jak osiągnąć taki stan? Trzeba ją odpowiednio zaplanować!

Mimo ogromnego wyboru asortymentu w sklepach z wyposażeniem wnętrz, począwszy od masywnych szaf i innowacyjnych systemów, garderoby wykonane przez stolarzy czy te zmontowane przez nas samych są o wiele lepsze, ponieważ w pełni odzwierciedlają indywidualne potrzeby. Dziś z pomocą w konstruowaniu domowego pogromcy bałaganu pomoże nam REJS – producent akcesoriów meblowych niezbędnych do aranżacji przestrzeni mieszkalnych.

Jak odpowiednio rozplanować garderobę?

To jak będzie wyglądała garderoba zależy od tego, w jakim miejscu ma się znajdować. Jeśli dysponujemy dużym metrażem, możemy przeistoczyć cały pokój w królestwo ubrań, aranżując wszystkie ściany i wyposażając go zarówno w szafy otwarte, jak i zamknięte. Jeśli natomiast metraż jest ograniczony, wykorzystajmy wnęki, wykusze czy ściany w sypialni, korytarzu lub pokoju dziennym. Następnym krokiem będzie wybór materiałów. W tym aspekcie królują eleganckie forniry i nowoczesne koncepty dostosowane designem do pozostałej części lokum. Przestronna i funkcjonalna garderoba powinna być złożona z półek, szuflad ażurowych i pełnych, musimy też wygospodarować w niej miejsce na drążki oraz haczyki. Jeśli chodzi o typ drzwi, to w większości domów dominują systemy przesuwne, z uwagi na praktyczność oraz wygodną eksploatację, choć spotkać także możemy wersje harmonijkowe czy tradycyjne. Na froncie takich konstrukcji najczęściej montowane jest lustro, które w mniejszych pomieszczeniach służy do optycznego powiększenia przestrzeni.

Szuflady i półki – jakie będą najlepsze?

Szuflady i półki powinny mieć głębokość do 60 cm, pomieszczą wówczas zarówno grube zimowe swetry, jak i koszulki w większym rozmiarze. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy zastosować kilka wariantów głębokości: 30 cm, 40 cm czy 50 cm. W ofercie sklepów odnajdziemy rozwiązania pełne oraz ażurowe. Te drugie uchodzą za bardziej praktyczne, ponieważ od razu po otworzeniu szafy widzimy co mieszczą w środku, ułatwia to korzystanie z nich, a czasem pozwala nawet zaoszczędzić kilka cennych minut podczas porannego rozgardiaszu, gdy szukamy ulubionej sukienki. Szuflady MD – dostępne w ofercie REJS – montowane są na specjalnych prowadnicach przeznaczonych do częściowego wysuwu, co wpływa na komfort użytkowania. Często wykorzystuje się je do przechowywania bielizny, pasków, apaszek czy czapek. W wyższych partiach garderoby czy szafy wykonywanej na wymiar warto zamontować półki pełne, na których położymy rzeczy rzadko używane, będzie to odzież sezonowa i elementy, po które sięgamy kilka razy do roku.

Na jakiej wysokości powiesić drążki?

W wysokiej szafie lub garderobie warto umieścić dwa drążki na różnych wysokościach. Jeden ulokujmy wyżej – około 200 cm od podłogi – by powiesić na nim dłuższe płaszcze czy sukienki. Drugi możemy zamontować około 100 – 120 cm od podłoża i zawiesić na nim bluzki, T-shirty i krótszą odzież. W przypadku, gdy musimy zdecydować się na jeden wariant, ulokujmy drążek na wysokości od 150 – 175 cm. Istotnym elementem jest także długość drążka, która nie powinna przekraczać 120 cm – w przeciwnym razie może się on uginać pod ciężarem ubrań oraz sprawiać sporo kłopotu. Aby szybko i łatwo poruszać się po garderobianej przestrzeni, warto segregować rzeczy, zarówno kolorystycznie, jak i rodzajowo. Unikniemy ciągłych poszukiwań i zbędnego chaosu.

Garderoba z miejscem na buty?

Idealna garderoba to taka, w której oprócz ciuchów, zmieścimy także buty, dlatego wygospodarowanie przestrzeni na kalosze, baleriny i sandały jest obowiązkowe! Na przechowywanie niższych butów będziemy potrzebować około 20 – 25 cm wysokości, z kolei jeśli chcemy pomieścić też kalosze oraz kozaki, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe 20 cm. Oprócz tradycyjnych półek na buty, warto rozważyć kwestie wieszaków na obuwie. Modele dostępne w ofercie REJS mogą zawisnąć na powierzchni ściany lub tylnej części szafki i posłużyć do przechowania ulubionych par. Praktycznym elementem mogą okazać się także stelaże na obuwie umieszone na wysuwnych prowadnicach oraz wygodne stojaki, dzięki którym oszczędzimy miejsce w garderobie i będziemy mogli z łatwością komponować codzienne stylizacje.

O czym pamiętać podczas budowy garderoby?

Podczas budowy garderoby czasem niezbędna jest pomoc fachowca. My zajmujemy się częścią logistyczną, planujemy przestrzeń, analizujemy co gdzie ustawić i jak pomieścić stos ubrań oraz akcesoriów, a sprawne oko stolarza może pomóc rozwikłać wszelkie powstałe dylematy. Warto też wspomnieć, że firma REJS właśnie rusza z ciekawym programem „Twój profit”, który dedykowany jest do stolarzy i producentów mebli. Od 1 września 2017 uczestnik akcji za zakup akcesoriów otrzymuje określoną ilość gotówki i dzięki specjalnej karcie płatniczej może realizować zakupy w innej placówce lub zwyczajnie wypłacić środki z bankomatu. Dzięki temu tworzenie swojej wymarzonej garderoby może być o wiele tańsze!

Nadszedł już kres bałaganu w szafie. To koniec chaosu i sterty ubrań piętrzących się w pokoju. Stworzenie garderoby będzie łatwiejsze niż myślisz, wystarczy tylko szczypta zdrowego rozsądku, nieco umiejętności organizatorskich i dobry fachowiec. Garderoba czy pojemna szafa z akcesoriami REJS będzie spełnieniem marzeń o funkcjonalnym wnętrzu!